Martin Filko

Reading Time:

A talented, energetic, and highly productive young Slovak economist Martin Filko has disappeared. It is truly terrible news for Slovakia.

Martin's (probably) last interview: Martin Filko: Sme ochotní riskovať naše kariéry | TREND.sk; and what looks like his last article, with Martin Dubéci: Move On.

Here is President Kiska's reaction:

MARTINS Martinom Filkom sme teraz v sobotu diskutovali, čo s našim Slovenskom po voľbách, hovoril mi o svojich plánoch....

Posted by Andrej Kiska on Wednesday, March 30, 2016

A recent presentation of his and co-authors' framework for government-wide cost-benefit analyses:

The paper: Najlepší z možných svetov

A statement from the director of an NGO that was evaluated by the Institute of Financial Policy (Inštitút finančnej politiky)

STRATIL SA VZÁCNY ČLOVEKJe to viac ako 24 hodín a zázrak, na ktorý sme mnohí čakali sa nestal.S Martinom Filkom sme...

Posted by ODYSEUS on Wednesday, March 30, 2016
*Other reactions following Martin's accident:*

Stanovisko SES: Podporujeme vyššiu hodnotu za verejné peniaze

Ľudovít Ódor, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť: "Mal v sebe iskru, túžbu robiť na Slovensku skutočnú verejnú politiku. Nezavádzať, nekradnúť, neplytvať a úprimne hľadať najlepšie riešenia, nielen pre vyvolených, ale pre nás všetkých. Nie potichu, nie na pive, ale s vedomím plnej zodpovednosti, verejne a transparentne. Že to má byť pre úradníka samozrejmosťou? Verte mi, na Slovensku ešte stále nepotrebujeme veľkú násobilku na to, aby sme vo sfére verejných financií spočítali všetkých s týmito vlastnosťami. Preto sú škody nevyčísliteľné. Voda nevzala len nejakého známeho ekonóma, ale zničila maják, ktorý mladým a talentovaným ekonómom dennodenne ukazoval tú správnu cestu. Že to má zmysel a že sa to dá aj inak."

Prečo sú mladí analytici na ministerstve financií takí vplyvní

Pavel Hrica: Tri odkazy Martina Filka: "Skrátim to: niekoľko mesiacov sa v zasadačke našej Nadácie Pontis analytici štátneho Inštitútu finančnej politiky stretávali a diskutovali a hľadali všetky súvislosti a náklady a počítali, až nakoniec vypočítali, že investícia do streetworku, aký robí napríklad organizácia Odysesus pri sociálnej práci s ľuďmi závislými na drogách (výmena striekačiek atď.), má pre spoločnosť len z finančného hľadiska trojnásobne vyšší prínos, ako sú vynaložené náklady a chráni nás pred množstvom rizík. Tento výpočet od oficiálnych autorít znamenal pre Odyseus zásadný vyjednávací argument pri obhajobe ich práce."

Pavel Sibyla: "Keď budeme mať najbližšie chuť tárať o zradcovskej vláde, mali by sme si uvedomiť, že hovoríme aj o tých niekoľkých skvelých úradníkoch, ktorí bez ohľadu na to, kto je premiér, odvádzajú skvelú robotu pre nás všetkých. A namiesto nálepkovania ich podporiť."

Čo nám odkazuje Martin: "Ak by sa na Slovensku hľadal moderný progresívny ľavičiar vyznávajúci skutočné európske hodnoty s výborným vzdelaním, charakterom, s nikdy sa nekončiacim optimizmom a prirodzeným líderstvom, bol by to Martin. Výsledky počas jeho úradníckej kariéry hovoria za všetko. Výraznou mierou sa pričinil o zmeny, ktoré dnes štátu šetria desiatky miliónov eur ročne. Napríklad reformou porovnávania cien liekov so zahraničím, ktorej je autorom."

Ľudovít Ódor v Pravde: "Ľudí, ako je Martin, je na Slovensku málo. Ak sa potvrdia zlé správy, gorily a chápadlá budú mať o jedného silného súpera menej. Ale nedáme im to tak ľahko. S jeho viacerými kamarátmi chceme, aby mladí a talentovaní ekonómovia aj o pár rokov vedeli, za aké ideály bojoval hipster Filko. Zaslúži si to."

Ivan Mikloš, exminister financií: "Je hrozné, čo sa stalo. Je to obrovská a nenahraditeľná strata nielen pre Martinovu rodinu a jeho blízkych, ale aj pre celé Slovensko."

Zuzana Wienk: "Až v tomto týždni som si uvedomila, ako často ho mnohí ľudia volali o pomoc, radu či názor. Ako často bol predmetom rozhovorov a úvah. Aký dôležitý prepájač medzi rôznymi skupinami to bol. Ako veľmi ho rešpektovali rôzne komunity, ktoré by si možno navzájom ani ruku nepodali."

Martin Poliačik: Martina Filka som vnímal ako most k lepšej ľavici


Update; 4/7/2016: My article inspired by Martin.

Update; 4/22/2016: Ján Tóth: "Ochraňovať verejné peniaze, poukazovať na ekonomické renty, „nezaslúžené” súkromné zisky z lobizmu alebo obmedzenej konkurencie. Vtedy mu žiarili oči a pociťoval najväčšie zadosťučinenie. Chcel poctivejšie Slovensko. Martinov životný príbeh dáva nádej. Na Slovensku často vidíme, že úspešní ľudia sú oportunisti, minimalizujúci konflikty, len aby boli nohy v teple a pokoj „v rodine”. Martinovi, naopak, vôbec nevadilo naštvať veľa ľudí, keď bojoval za svoje videnie sveta, ktoré takmer vždy bolo aj bojom za verejný záujem. Celospoločenská reakcia na tragédiu dokazuje, že to spoločnosť oceňuje."


The Narcissism Epidemic: Living in the Age of Entitlement

This book is very critical of the way (some) Americans lead their lives. The main thesis is the "American culture encourages self-admiration with the belief...

Transparency and taxes - what we knew before #PanamaPapers

The scale of the "missing wealth": "Gabriel Zucman estimated in his paper ‘The Missing Wealth of Nations’ (2013) that 8% of the global...