Iveta Radičová on anti-EU sentiment

Reading Time:

In an interview with Denník N, former Slovak prime minister Iveta Radičová accurately points out that it was never monetary assistance from Brussels that "caused" corruption in the new member countries. In the last sentence, she says: "With all due respect, it is our problem that we corrupted even the eurofunds [structural funds intended to reduce regional disparities across the EU.]"

Full quote:

V parlamente nikdy nebolo toľko strán s protieurópskou rétorikou. Ako sa to stalo, že z konsenzu, že EÚ je pozitívom, zostala väčšina takých strán, ktoré na Európu útočia?

Áno, v parlamente je teraz len jedna proeurópska strana. Za nepriateľov sú označovaní utečenci aj Brusel. Pritom 80 percent populácie si myslí, že členstvo v EÚ bol prínos. V krízovom období je kritika úplne prirodzená a bolo by smiešne, keby sme sa po finančnej, ekonomickej a utečeneckej kríze tľapkali po pleciach, ako dobre to robíme. Druhá vec je, či nehazardujeme so samotnou podstatou existencie EÚ. Politické elity sa navzájom povzbudzujú k ešte ostrejším výrokom. Niektoré zo Slovenska, spolu s Orbánom a Poľskom, sú asi najkritickejšie voči EÚ. Najnovšie to pán Sulík posunul tak, že zrušme eurofondy, lebo priniesli korupciu. Z problému našej korupcie urobil problém eurofondov. Pri všetkej úcte, to je náš problém, že ešte aj eurofondy skorumpujeme.

Radičová also mentions that a clear majority of Slovaks (80 percent) believe that joining the European Union was the right thing to do. That widely-held opinion is correct - but people's confidence in the EU fallen across the continent:

Data: Eurobarometer. Chart: @janzilinsky

Finally, Radičová also makes some refreshing points about the euro area crisis, correctly reminding us that not all policies failed:

Napriek všetkému, zdravý rozum občanov Slovenska, ktorý sa premieta vo verejnej mienke, hovorí, že byť v EÚ je pre nás plus. Aj toľko kritizované nástroje na riešenie finančnej krízy, najmä ten, na ktorom padla moja vláda, sa ukázal ako funkčný. Otvorme si tabuľku a jeho výsledky. Všetky zúčastnené krajiny si záväzky a pomoc z dočasného eurovalu splnili a plnia a nástroj bol v roku 2015 ukončený.


China's opening to trade

A striking passage from C. Fred Bergsten's comment published in 2004 in Development challenges in the 1990s: leading policymakers speak from experience, edited by Tim Besley:...

How to keep airports (un)safe with software

Microsoft stopped supporting Windows 3.1 fifteen years ago, probably thinking that no one would use it anymore. Originally released in April 1992, that version of...